دسته بندی مقاله : آموزش

دامنه چیست ؟

دامنه بخش بزرگی از دنیای اینترنت می باشد. اولین چیزی که ما در هنگام مشاهده ی یک وب سایت میبینیم نام دامنه می باشد و همین نام دامنه ها هستند که به ما کمک می کنند آدرس وب سایت ها را بتوانیم به سادگی در ذهن بسپاریم .

علی رقم اینکه هرروز تعداد زیادی دامنه به ثبت می رسد هنوز کاربرانی هستند که از دامنه ها استفاده نمی کنند و آشنایی با آن ها ندارند ، این آموزش می تواند در آشنایی با دامنه ها و چگونگی انتخاب یک نام دامنه ی خوب بسیار کاربردی و مفید واقع شود.

دامنه خوب

اولین گام برای داشتن یک دامنه ی خوب، دست یابی به درک صحیحی از دامنه ها و کاربرد آن ها می باشد.

بنابر این اگر همیشه این سوال در ذهن شما وجود داشته که چطور می توان یک نام خوب داشت می توانید پاسخ سوال خود را در این مقاله به خوبی دریافت نمایید. به صورت کلی دامنه، نامی می باشد که به یک وب سایت اختصاص میابد و برای هر سایت منحصر بفرد می باشد.

چند نمونه از نام دامنه هایی که هرروز میلیون ها کاربر از آن ها استفاده می کنند

را می توانید در ادامه مشاهده نمایید:

Google.com, Apple.com, Wikipedia.org, Facebook.com, yahoo.com, …

زمانیکه کسی می خواهد وارد وب سایتی شود نام دامین آن وب سایت را در نوار آدرس مرورگر اینترنت خود وارد نموده و با کلیک بر روی Go به وب سایت مورد نظر هدایت خواهد شد. در نگاه اول بسیار ساده است ولی اتفاقات بسیار زیادی در پشت صحنه رخ خواهد داد.

دامنه فراموش نشدنی:

هر وب سایت یک آدرس منحصربفرد در اینترنت دارد که IP یا Internet Protocol نامیده می شود که به کامپیوتر ها در یافتن آدرس سرور میزبانی سایت مورد نظر کمک می کند. برای مثال hirawebmaster.net نیز با آدرس ip 136.243.0.125 نیز در دسترس می باشد(فرضاً) ولی مشکلی که برای آدرس های IP وجود دارد این می باشد که به سادگی نمی توانید آن ها را در ذهن بسپارید مخصوصا زمانی که تعداد سایت هایی که میخواهید در ذهن بسپارید زیاد باشند.

IP ها تماما اعداد و ارقام می باشند و گیج کننده می شوند زمانیکه زیاد شوند. به همین دلیل ما از نام هایی استفاده می کنیم تا بتوانیم به راحتی نام ها را در ذهن بسپاریم و در مراجعات بعدی به وب سایت ها با وارد کردن نام سایت در مرورگر ان را بیابیم.

مثال کاربردی

یک مثال کاربردی در این مورد خانه ی ما می باشد. فرض کنید افراد برای یافتن خانه ی شما مجبور باشند مختصات طولی و عرضی موقعیت جغرافیایی شما را به خاطر بسپارند تا هربار برای مراجعه به شما بتوانند شما را پیدا کنند!

خوب مسلماً این اعداد و ارقام بسیار پیچیده و غیرقابل ماندگار در ذهن هستند مخصوصا که تعداد آن ها زیاد هم بشود. بنابر این ما از اعداد کوچک و نام برای خیابان ها و مسیر ها استفاده می کنیم تا به راحتی بتوانیم آدرس اشخاص را در ذهن بسپاریم.

در واقع در دنیای مجازی اینترنت نیز به همین صورت می باشد. ما از نام های مناسب برای یافتن سایت ها استفاده می کنیم زیرا فراموش نشدنی هستند نسبت به آدرس های ip که تعداد کمی هم ندارند.

بنابر این هر نام  به یک آدرس IP اتصال دارد یا بعبارتی هر دامنه به IP خاصی اشاره می کند که از آن IP در یافتن سرور میزبان سایت استفاده می شود. یعنی هر IP نیز به یک سرور خاص اشاره می کند که اکانت هاست آن سایت در آن سرور میزبانی می شود و دامنه ی آن سایت نیز به آن اتصال یافته است.

امیدواریم تا این بخش از آموزش توانسته باشیم اهمیت و مزیت استفاده از نام مناسب را برایتان به خوبی توضیح داده باشیم.

توجه داشته باشید زمانیکه شما یک نام دامنه برای وب سایت خود انتخاب می کنید مطمئن شوید

که آن نام برای استفاده ی بازدید کنندگان سایت ساده باشد

خصوصیات کلی دامنه خوب

  • نام دامنه ی خود را کوتاه و توصیفی انتخاب کنید
  • نام دامنه باید منحصر بفرد باشد
  • می توانید از اعداد و خط تیره نیز در نام دامنه استفاده کنید
  • انواع پسوند های در دسترس را نیز در نظر داشته باشید (.com, .co, .org, .net, .uk, .sy, .net, …)

درآخر فراموش نکنید اولین چیزی که بازدیدکنندگان سایت شما میبینند نام دامنه ی سایت می باشد

پس در انتخاب نام دامنه ی خوب دقت کنید

نویسنده:

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بذارید:

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed