دسته بندی مقاله : سئو, مقالات

الگوریتم های گوگل

لیست کاملی از الگوریتم های گوگل شامل الگوریتم پاندا ، الگوریتم پنگوئن ، الگوریتم دزد دریایی ، الگوریتم مرغ ، مگس خوار ، الگوریتم کبوتر ، به روز رسانی موبایل فرندلی ، الگوریتم رنک برین ، الگوریتم موش کور و الگوریتم فرد را برای علاقمندان سئو سایت معرفی و آماده کرده ایم، در این مقاله پیش رو سعی کرده ایم ضمن معرفی الگوریتم های گوگل از خطرات و نحوه جلوگیری از جریمه شدن و پنالتی شدن توسط گوگل اطلاعاتی جامع و خلاصه بنویسیم تا با بررسی و تحلیل الگوریتم های گوگل بتوانید تصمیم بگیرید چه کاری بهتر است.

به یاد داشته باشید ، الگوریتم های گوگل حاصل هزاران ساعت تلاش و پشتکار تیم گوگل است و برای به کار گیری آنها هیچ تعللی نمی کند. جالب است بدانید در تمام الگوریتم های گوگل تقریبا یک چیز مشترک است ، آن هم تولید محتوای با کیفیت است که همیشه مورد توجه گوگل بوده و هست.

الگوریتم پاندا

راه اندازی شده در تاریخ 24 فوریه 2011

عملکرد : ماهانه

هدف: رتبه بندی سایت های با محتوای با کیفیت پایین

گوگل پاندا یکی از الگوریتم های گوگل که برای اختصاص جریمه به صفحات و سایتهای که کیفیت محتوا را رعایت نمی کنند و محتوای کم کیفیت، اسپم و یا بی ارزش استفاده می کنند.

در ابتدا، الگوریتم پاندا یک فیلتر بود، نه بخشی از الگوریتم اصلی گوگل، اما در ژانویه 2016، به طور رسمی در رتبه بندی الگوریتم های گوگل قرار گرفت. در هر حال این بدان معنا است که الگوریتم پاندا در حال حاضر برای نتایج جستجو در لحظه استفاده می شود، نشان می دهد که هر دو توسط فیلتر کردن و بازیابی از الگوریتم پاندا در حال حاضر سریعتر از قبل اتفاق می افتد.

چه عملی شما را درگیر الگوریتم پاندا می کند؟

 • محتوای تکراری
  سرقت ادبی
  محتوای بی ارزش
  هرزنامه تولید شده توسط کاربر
  پر کردن صفحه با کلمات کلیدی
  تجربه نادرست کاربر

چگونه با الگوریتم پاندا همراه شویم تا جریمه نشویم

1. محتوای تکراری را در سایت خود بررسی کنید. محتوا کپی شده داخلی، یکی از رایج ترین راهکارهای الگوریتم پاندا است، بنابراین توصیه می شود که بررسی سایت را به طور منظم انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که مشکلات کپی محتوا وجود نداشته باشد.

2. بسیاری از سایت های تجارت الکترونیکی (مانند فروشگاههای آنلاین با هزاران صفحه محصول) همیشه نمیتوانند 100٪ محتوای منحصر به فرد داشته باشند. اگر شما یک سایت تجارت الکترونیک را اداره می کنید، سعی کنید از تصاویر اصلی تا می توانید استفاده کنید و از نظرات کاربران استفاده کنید تا توضیحات محصول خود را از بین ببرید و صفحه متفاوتی داشته باشید.

3. محتوای بی کیفیت و کم ارزش را دوباره بررسی کنید و هم از نظر مقدار کلمات هم لینک های موجود در صفحه تصحیح کنید. گوگل می گوید تعداد لینک های داخل یک صفحه باید زیر 100 لینک باشد و اگر یکی دیگر از سئوال های شما درباره این است که یک محتوا چقدر باید باشد خوب حداقل 250 کلمه ، اگر اینطور نیست پس شما احتمالا با الگوریتم پاندا درگیر می شوید.

4. لینک هایی خارجی را با تگ nofollow برچسب گذاری کنید.

الگوریتم پنگوئن

راه اندازی شده در تاریخ 24 آوریل 2012

عملیات جریمه و تاثیر: 25 مه 2012؛ 5 اکتبر 2012؛ مه 22، 2013؛ 2013 اکتبر 4؛ 2014

اکتبر 17؛ 27 سپتامبر 2016؛ 6 اکتبر 2016؛ به صورت لحظه ای هدف الگوریتم پنگوئن : وب سایت هایی که رتبه بندی را با هرزنامه یا دستکاری مثلا در بک لینک های اسپم ایجاد می کنند هدف جریمه قرار می دهد. گوگل پنگوئن با هدف شناسایی و رتبه بندی سایت های که با روش های غیر اصولی بک لینک سازی می کنند و به نظر می رسد که نتایج جستجو را با استفاده از تاکتیک های کلاه سیاه دستکاری می کنند.

از اواخر سال 2016، الگوریتم پنگوئن بخشی از رتبه بندی گوگل شد و در لحظه عمل می کند ، این بدین معنی است که جریمه ها در حال حاضر سریعتر اعمال می شوند و بازیابی زمان کمتری نیز می گیرد.

خطاهایی که منجر به جریمه توسط الگوریتم پنگوئن می شود.

بک لینک های کیفیت پایین که از سایت های “اسپم” هستند، بک لینک هایی از سایت های ایجاد شده صرفا برای ساختن لینک های فروشی لینک هایی از سایت های محلی به لحاظ بی اهمیت لینک های پولی بک لینک هایی با متن لینک بهینه سازی شده.

چگونه می توانم جریمه نشوم

1. نظارت بر رشد بک لینک ها ، گوگل احتمالا یک سایت را برای یک یا دو بک لینک هرزنامه مجازات نمیکند، اما هجوم ناگهانی لینکهای سمی میتواند یک مشکل باشد. به دنبال هر گونه تغییرات غیرمعمول در لینک های دریافتی کنسول جستجوی گوگل خود باشید و همیشه به لینک جدیدی که کسب می کنید نگاه کنید.

2. از لینک های مضر خلاص شوید. در حالت ایده آل، باید سعی کنید درخواست های حذف لینک های هرزنامه در سایت خود را با تماس با مدیران سایت های سازنده بک لینک انجام دهید.  اما اگر لینکهای مخربی برای خلاص شدن از شر داشته باشید و یا اگر از وب مسترها نپذیرفتند، توصیه می شود  که لینک ها را با استفاده از ابزار Disavow links گوگل کنار بگذارید.  به این ترتیب، هنگام ارزیابی لینک ، گوگل این لینک ها را نادیده می گیرد.

الگوریتم دزد دریایی

راه اندازی شده در تاریخ آگوست 2012

به کار گرفته شده در : اکتبر 2014

هدف: کاهش رتبه بندی سایت هایی که با گزارش های نق حق نسخه برداری شناسایی می شوند.

به روز رسانی الگوریتم دزد دریایی گوگل برای جلوگیری از سایت هایی که چندین گزارش نقض حق نسخه برداری را از رتبه بندی خوب در جستجوی گوگل دریافت کرده اند طراحی شده است. اکثر سایت هایی که تحت تاثیر قرار می گیرند، وبسایت هایی هستند که نسبتا بزرگ و مشهور هستند و محتویات پراکنده (مانند فیلم ها، موسیقی ها و یا کتاب ها) را به صورت رایگان به بازدیدکنندگان ارائه می دهند، به ویژه سایت های تورنت.

خطرات جریمه توسط الگوریتم دزد دریایی

 • محتوای بدون اجازه
 • حجم زیاد گزارش های نقض حق نسخه برداری

چگونه جریمه نشویم

محتوای هیچکس و سایتی را بدون اجازه صاحب اثر توزیع نکنید.

الگوریتم مرغ مگس خوار

Hummingbird تاریخ شروع: 2013 اوت 22

هدف: درک بیشتر خواسته های کاربران و یافتن نتایج مرتبط تر با جستجوی سریع

Google Hummingbird الگوریتم مرغ مگس خوار یک تغییر عمده الگوریتمی است که با تفسیر جستوجوها (به ویژه طولانی تر، جستجوهای مکالمه ای) و ارائه نتایج جستجو که با هدف جستجوگر منطبق است، به جای کلمات کلیدی خاص که در درون جستجو است متمرکز است.

در حالی که کلمات کلیدی درون جستجو همچنان مهم هستند، الگوریتم مرغ مگس خوار قدرت بیشتری را به معنی درک جستجو به عنوان یک معیار اضافه می کند. استفاده از مترادف با الگوریتم مرغ مگس خوار بهینه سازی شده است. به جای نتایج فهرست با دقیق کلمه کلیدی، Google نتایج بیشتر مربوط به موضوع را در SERPs نتایج جستجو نشان می دهد که لزوما کلید واژه ها را از پرس و جو در محتوای آنها ندارند.

خطرات جریمه توسط الگوریتم مرغ مگس خوار

 • هدفمند سازی کلمات کلیدی دقیق و بدون مطابقت
 • پر کردن صفحه با کلمات کلیدی

چگونه می توانم از جریمه توسط الگوریتم مرغ مگس خوار جلوگیری کنم؟

1. تحقیق درباره کلمه کلیدی را گسترش دهید. با الگوریتم مرغ مگس خوار ، ایده خوبی است  که به تمرکز بر جستجوهای مرتبط، مترادف ها و شرایط همکاری برای تنوع بخشیدن به محتوای خود تمرکز کنید،  به جای آن که تنها به شرایط کوتاه مدت که از Google AdWords می خواهید استفاده کنید.

 منابع عالی از ایده های کلیدی دوستانه الگوریتم مرغ مگس خوار عبارتند  از جستجوهای مربوط به Google، Google Autocomplete و Google Trends.

الگوریتم کبوتر

شروع بکار گیری اولیه : 2014 ژوئیه 24 (آمریکا)

گسترش بکارگیری : 2014 دسامبر 22 (انگلستان، کانادا، استرالیا)

هدف: ارائه نتایج با کیفیت بالا، مرتبط با جستجوی محلی

الگوریتم کبوتر گوگل (که در حال حاضر بر جستجوهای تنها به زبان انگلیسی تاثیر می گذارد) به طور قابل توجهی تغییرات نتایج را تغییر داد ، گوگل برای نمایش داده ها که در آن مکان جستجوگر نقش مهمی ایفا می کند، تغییر می کند. به گفته گوگل، الگوریتم کبوتر روابط نزدیک تر میان الگوریتم های محلی و الگوریتم اصلی ایجاد می کند، به این معنی که همان عوامل SEO اکنون برای رتبه بندی نتایج محلی و غیر محلی گوگل استفاده می شود.

این بروزرسانی نیز از موقعیت و فاصله به عنوان عامل کلیدی در رتبه بندی نتایج استفاده می کند. الگوریتم کبوتر منجر به کاهش معکوس (حداقل 50٪) در تعداد جستجو های محلی شد ، الگوریتم کبوتر به ارتقاء رتبه بندی سایت های دایرکتوری محلی بیشترین تاثیر را دارد و با اتصال گوگل و جستجوی نقشه گوگل به روش یکپارچه تر در آمد.

خطرات جریمه توسط الگوریتم کبوتر گوگل

 • صفحه به خوبی بهینه شده نشده باشد
 • تنظیم نامناسب یک صفحه کسب و کار Google My Business
 • ناسازگاری NAP
 • عدم استناد در دایرکتوری های محلی (در صورت لزوم)

چگونه کار می کند

1. صفحات خود را به درستی بهینه کنید. ترجیحا از سئو محلی استفاده کنید، الگوریتم کبوتر همان معیار جستجوگر برای لیست های محلی را برای همه نتایج جستجوی دیگر گوگل به ارمغان  آورده است. به این معنی است که کسب و کارهای محلی اکنون نیاز به سرمایه گذاری در تلاش برای بهینه سازی صفحه را دارند.

به روز رسانی موبایل فرندلی

تاریخ شروع: 2015 آوریل 21

اهداف: صفحات سازگار با موبایل را در نتایج جستجو ارتقاء و رتبه بندی سایت ها را در تلفن همراه به عهده دارد و همچنین کاهش رتبه بندی صفحاتی  که برای موبایل بهینه سازی نشده است.

به روز رسانی موبایل فرندلی گوگل (بعلاوه Mobilegeddon) به منظور اطمینان از اینکه صفحات بهینه سازی شده برای دستگاه های تلفن همراه در بالای جستجوی تلفن همراه رتبه بندی شده اند، و کاهش رتبه صفحاتی که سازگار نیستند.

جستجوهای دسکتاپ توسط بروز رسانی موبایل فرندلی تحت تأثیر قرار نگرفته است. به روز رسانی موبایل فرندلی گوگل یک فاکتور در سطح صفحه سایت ها است، به این معنی که یک صفحه از سایت شما می تواند به در نتایج تلفن همراه رتبه بالایی داشته باشد.

 • خطرات درگیری با به روز رسانی موبایل فرندلی گوگل
 • عدم وجود یک نسخه تلفن همراه از صفحه
 • پیکربندی viewport نادرست
 • محتوای نامشخص
 • استفاده از پلاگین

چگونه با به روز رسانی موبایل فرندلی همراه شویم

1. توصیه گوگل طراحی سایت ریسپانسیو است. گوگل همچنین دارای مشخصه های تلفن همراه برای پلتفرم های مختلف وب سایت است تا تلفن های همراه را برای مدیران وب آسان تر کند.

2. آزمایش تست همراه را انجام دهید. رفتن به تلفن همراه همه چیز نیست – شما همچنین باید معیارهای سازگاری Google را برای ارتقاء رتبه در تلفن همراه SERPs منتقل کنید.

الگوریتم رنک برین

RankBrain تاریخ شروع: 2015 اکتبر 26 (احتمالا قبل از آن)

هدف: نتایج جستجوی بهتر را براساس ارتباط و یادگیری ماشین تحویل می دهد.

الگوریتم رنک برین یک سیستم یادگیری ماشینی است که به گوگل کمک می کند تا معنای واقعی نمایش داده شده را رمزگشایی کند و نتایج جستجوی خود را مطابق با آن ها ارائه دهد.

زمانی که الگوریتم رنک برین برای اولین بار اعلام شد، گوگل آن را سومین عامل مهم رتبه بندی نامید. احتمالا الگوریتم رنک برین می تواند به نحوی خلاصه آنچه در مورد یک صفحه است ارزیابی و ربط نتایج را نمایش دهد.

درک مشترک این است که الگوریتم رنک برین ، بخشی از عوامل سنتی SEO (لینک ها، بهینه سازی صفحه، و غیره) است، اما همچنین به عوامل دیگری که خاصیت جستجو دارند نگاه می کند. سپس، آن ویژگی های مرتبط را در صفحات شاخص نشان می دهد و نتایج را به ترتیب در SERPs مرتب می کند.

خطراتی که در صورت رعایت نکردن آن ها با الگوریتم رنک برین گوگل مواجه می شوید

 • فقدان ویژگی های ارتباطی مربوط به جستجو تجربه بد کاربر

چگونه می توانم کنترل کنم

1. به حداکثر رساندن تجربه عالی کاربر ( کاهش نرخ فرار )، بهینه سازی برای بهبود تجربه کاربر نمی تواند شما را در نتایج جستجو رتبه بندی کند. تجربه کاربر عواملی مانند سرعت بارگزاری صفحه و مدت زمان حضور کاربر است.

در حالی که هیچ مقادیری که به طور کلی برای نگه داشتن آن وجود ندارد در نظر داشته باشید که میانگین سرعت خواندن 650 کلمه در دقیقه است. از این به عنوان راهنمایی در ارزیابی میزان بازدیدکنندگان در صفحات خود استفاده کنید و ببینید آیا میتوانید  با تنوع بخشیدن به محتوای خود، از جمله تصاویر و ویدیوهای بیشتر، بهبود یابید. علاوه بر این،  صفحاتی را که بهترین معیارهای تعامل را دارند، بررسی کنید همچنین از خلاقیت خود استفاده کنید.

2. اعتقاد بر این است که الگوریتم رنک برین با شناسایی ویژگی های مربوط با جستجو از صفحات وب است و از این ویژگی ها به عنوان سیگنال برای رتبه بندی صفحات در نایج جستجو استفاده می کند.  این ویژگی ها می توانند به معنای واقعی کلمه هر چیزی در صفحه باشد که می تواند تاثیر مثبتی بر تجربه کاربر  داشته باشد. برای مثال شما، صفحات با محتوای بیشتر و عناصر تعاملی بیشتری استفاده می کنید ممکن است موفق تر باشید.

الگوریتم موش کور

Possum آغاز شده: 1 سپتامبر 2016

هدف: ارائه نتایج بهتر، متنوع تر بر اساس مکان جستجوگر و آدرس کسب و کار به روز رسانی الگوریتم موش کور نام تعدادی تغییر در فیلتر رتبه بندی گوگل است.

پس از الگوریتم موش کور ، گوگل نتیجه های متنوعی را بر اساس موقعیت فیزیکی جستجوگر (بیشتر از آنچه شما به طور خاص از یک کسب و کار خاص به صورت فیزیکی برخوردار است، بیشتر احتمال دارد که آن را در میان نتایج محلی مشاهده کنید)، و نتایج پرس و جو (حتی تغییرات نزدیک هم اکنون نتایج مختلفی تولید می کند). به طور متناقض، الگوریتم موش کور همچنین به کسب و کارهایی که در خارج از محدوده شهر فیزیکی قرار دارند، تقویت کرده است.

(قبلا، اگر کسب و کار شما به طور فیزیکی در شهر مورد نظر شما واقع نبود، تقریبا هرگز در نتایج محلی قرار نمی گرفت؛ در حال حاضر این مورد دیگر نیست). علاوه بر این، کسب و کارهایی که یک آدرس را با یک کسب و کار دیگر از یک مشابه به اشتراک می گذارند اکنون ممکن است در نتایج جستجو رتبه بندی نشود.

خطرات جریمه شدن توسط الگوریتم موش کور

 • اشتراک یک آدرس فیزیکی با یک کسب و کار مشابه
 • رقبا که آدرس کسب و کار نزدیک به محل جستجوگر است

الگوریتم فرد

راه اندازی شده در تاریخ 8 مارس 2017

هدف: فیلتر کردن نتایج جستجو با کیفیت پایین که هدف آن تنها تولید

تبلیغات و به درآمد وابسته است.

آخرین به روز رسانی تایید شده گوگل، فرد نام دارد که نام خود را از Gary Illyes گوگل دریافت کرده است، که به شوخی پیشنهاد کرد که تمام به روز رسانی ها به نام “فرد” نام گذاری شود. گوگل تایید کرد و به روز رسانی انجام شد، اما حاضر به بحث در مورد مشخصات آن نیست، اما به سادگی می توان پی برد سایت هایی اهداف فرد هستند که دستورالعمل های وب سایت گوگل را نقض می کنند.

با این حال، مطالعات سایت های در معرض خطر نشان می دهد که اکثریت قریب به اتفاق سایت های محتوا (اغلب وبلاگ ها) با مقالات با کیفیت پایین در طیف گسترده ای از موضوعات است که به نظر می رسد بیشتر به منظور ایجاد درآمد تبلیغ یا وابسته ایجاد شده اند.

خطرات

 • محتوای کم ارزش و تبلیغات محور در میان محتوا
 • محتوای ضعیف و صفحه سنگین و شلوغ

چگونه می توانم درگیر الگوریتم فرد نشوم

1. مرور و رعایت دستورالعمل های Google ، این کار ممکن است در ظاهرا بیهوده به نظر برسد، اما بازبینی دستورالعمل های گوگل وب مستر و راهنمای جستجوی کیفیت گوگل (به ویژه آخرین ها) اولین قدم برای حفظ امنیت سایت شما از الگوریتم فرد است.

جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید 

نویسنده:

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بذارید:

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed