دسته بندی مقاله : دسته‌بندی نشده, مقالات

الگوریتم Mobile First Index در صدد این است تا نتایج حاصل از جست و جوی کاربران را به گونه ای به نمایش دربیاورد که شاخص اول، موبایل باشد نه دسکتاپ. آیا در مورد این الگوریتم می دانید؟

فهرست مطالب این مقاله

سال های زیادی است که گوشی های هوشمند وارد عرضه وبگردی شده اند. در واقع بیش ترین کاربران وب، همان افرادی می باشند که از گوشی های هوشمند همراه استفاده می کنند. آمار ها نشان می دهند که حدود 60 درصد از کاربران وب از طریق گوشی هوشمند خود، وب گردی می کنند.

هر روز به تعداد نفراتی که وب گردی خود را با استفاده از گوشی هوشمند انجام می دهند، افزوده می شود. از این رو گوگل توجه ویژه ای به این کاربران داشته و در تلاش است تا صفحات وب را بر اساس داده هایی دسته بندی نماید که کاربران گوشی هوشمند نیز قادر به دیدن آن می باشند.

معرفی الگوریتم Mobile First Index

گوگل دارای الگوریتم های مختلفی است که هر یک به منظور خاصی طراحی شده اند. الگوریتم Mobile First Index یکی از بهترین‌ الگوریتم های گوگل به شمار می آید. در واقع این الگوریتم به منظور دسته بندی نتایج بر اساس جست و جو های موبایلی طراحی شده است. به این معنا که در این دسته بندی قرار است آن چه که در گوشی های هوشمند ما نشان داده می شود، اخذ رتبه کند.

اگر توجه کرده باشید، در برخی از سایت هایی که طراحی ریسپانسیو نشده اند، محتوا هایی که در رایانه و موبایل نمایش داده می شود، تا حدودی تفاوت هایی دارند. از این رو الگوریتم Mobile First Index در تلاش است تا آن چه را که کاربران موبایل از یک وب سایت می توانند مشاهده کنند را در اولویت کار خود قرار دهد.

این موضوع اهمیت ریسپانسیو بودن وب سایت ها را مشخص می کند. سایت هایی که از طراحی قدیمی برخوردار می باشند و نسبت به هر صفحه نمایشی واکنش گرا نیستند، از الگوریتم Mobile First Index ضربه خواهند خورد. اما نه به صورت ناگهانی!

کارشناسان گوگل اطلاعاتی را در این زمینه منتشر نموده اند که الگوریتم Mobile First Index به یک باره نتایج جست و جو و رتبه بندی وب سایت ها را متحول نخواهد کرد. این کار به مرور صورت می پذیرد و از یکی دو سال پیش شروع شده است. این امر به سایت هایی که هنوز برای کاربران با گوشی هوشمند طراحی ویژه ای ارائه نکرده اند، امکان سازگاری را می دهد.

الگوریتم Mobile First Index
الگوریتم Mobile First Index چیست؟

هدف الگوریتم Mobile First Index چیست؟

هدف اصلی الگوریتم ایندکس در ابتدا گوشی های هوشمند و موبایل می باشد. در این صورت کاربران موبایل می توانند از هر جهتی رضایت کاملی از وب گردی با گوشی های هوشمند داشته باشند. بنابراین گوگل به دنبال این است که تنها یک ایندکس داشته باشد و آن هم موبایل است!

اگر چه تا کنون شاخص رتبه بندی دسکتاپ بود، اما با روی کار آمدن الگوریتم Mobile First Index رویه به کلی تغییر می کند و نسخه موبایلی هر وب سایت برای رتبه دهی مورد توجه گوگل قرار خواهد گرفت.

گوگل برای این کار خود دلیل خوبی را ارائه داده است و می گوید هر آن چه در نسخه موبایلی نمایش داده می شود، حائز اهمیت می باشد. نه تنها بخش های پنهان سایت که صرفا در نسخه دسکتاپ نمایش داده می شوند!

چرا باید به الگوریتم Mobile First Index اهمیت دهیم؟

به قطع یقین، هر وب سایتی که با هر هدفی راه اندازی شده باشد، دوست دارد در بین نتایج دیده شود. در این میان کاربران در بین انبوه نتیجه های نمایش داده شده، بر روی آن کلیک کنند. حال که گوگل این همه به سایت هایی که برای کاربران موبایل بهینه می باشند، اهمیت می دهد. شانس دیده شدن در نتایج، برای این وب سایت ها افزایش خواهد باشد.

از طرف دیگر وب سایت هایی که با معیار های Mobile First Index هم خوانی نداشته باشند، به مرور زمان به قهر جدول نتایج سقوط خواهند کرد.

یکی از کار هایی که هر سایت برای ارتقای رتبه خود باید انجام دهد، توجه به الگوریتم Mobile First Index می باشد. زمانی که نسخه موبایل سایت ها ایندکس اول گوگل شده است، آیا راه دیگری به غیر از بها دادن به کاربران موبایلی وجود دارد؟

در واقع سازگاری وب سایت طراحی شده با گوشی های هوشمند، یک برگ برنده برای افرادی محسوب می شود که به سئوی سایت خود بسیار اهمیت می دهند.

آیا ریسپانسیو بودن سایت برای رعایت الگوریتم ایندکس کفایت می کند؟

واکنش گرا بودن سایت تا حدی می تواند به سازگاری با الگوریتم Mobile First Index کمک کند. اما این تمام ماجرا محسوب نمی شود. همین که سایت واکنش گرا بود، نمی توان گفت که می توان با خیال راحت دست از تلاش برداشت و کسب رتبه بهتر را پشت گوش انداخت.

موبایل فرندلی به موضوعات دیگری مانند، محتوای مناسب، سرعت بارگزاری سایت، تصاویر سبک و بهینه، میزان ماندگار کاربران در سایت و بسیاری جنبه های دیگر مورد بررسی قرار می گیرد.

با این که موبایل نخستین ایندکس نمایش در نتایج شده، اما ترسی وجود ندارد! چرا که با تغییر رویه می توانید با این موج همراه شوید. پیش تر گوگل پروژه را با عنوان Accelerated mobile pages که به صورت مخفف AMP خوانده میشد، راه اندازی نمود. با استفاده از کد های HTML سرعت بارگزاری صفحات وب در موبایل افزایش پیدا می کرد.

این پروژه صفحات موبایلی پر شتاب به صورت متن باز کار می کند. در واقع به این معنی که وب مستر ها می توانند از آن به منظور سرعت بخشیدن به وب سایت خود استفاده نمایند.

الگوریتم Mobile First Index
آیا ریسپانسیو بودن سایت به رعایت الگوریتم Mobile First Index کمک می کند؟

به طور کلی هر کد، برنامه و یا فعالیتی که در جهت ساده تر نمودن دسترسی کاربران گوشی هوشمند به صفحات وب موثر باشد، با الگوریتم Mobile First Index ارتباط پیدا خواهد کرد. پیش تر نیز اشاره شد که هدف این الگوریتم جلب رضایت همه جانبه کاربران موبایل می باشد.

چگونه بفهمیم که معیار های ایندکس اول موبایل بر سایت اعمال شده است؟

هنگامی که سایت توسط الگوریتم Mobile First Index آنالیز شود و بنا به این باشد که بر اساس ایندکس موبایل نمایش داده شود، برای صاحب سایت، گوگل ایمیلی را به منظور اطلاع رسانی ارسال خواهد کرد. همین طور در Google Search Console نیز به صاحب سایت اطلاع رسانی خواهد شد.

توجه داشته باشید که اطلاعات وب سایت که در نسخه موبایل نمایش داده نمی شود، از بین نخواهند رفت. اما واقعیت این است که ارزش سابق خود را برای گوگل از دست خواهند داد. از این رو باید صاحبین وب سایت در تلاش باشند تا اطلاعات مهم از نگاه و دید کاربران گوشی های هوشمند، مخفی نماند.

بسیاری از سایت ها پشت طراحی پر زرق و برق خود، اطلاعات بسیاری را پنهان می کنند. محتوایی که در منو های کشویی پنهان شده اند، یا هر آن چیزی که برای دست یابی به آن نیاز باشد تا عملی مانند کلیک کردن انجام شود، به اندازه محتوای قابل مشاهده دارای ارزش نمی باشد. اما چندان هم بی تاثیر نیستند.

نکته دیگری که لازم است بدانید، این که گوگل با طراحی سایت کاری ندارد و تنها برای امتیاز دادن و نمایش اطلاعات سایت در نتایج جست و جو از الگوریتم Mobile First Index استفاده می کند. به طور کلی نه ظاهر سایت دستخوش تغییر می شود و نه اطلاعات آن حذف و یا جا به جا خواهند شد. تنها رتبه سایت تغییراتی خواهد کرد که البته این تغییر به دلیل ریسپانسیو نبودن سایت می باشد.

الگوریتم Mobile First Index
چگونه بفهمیم که الگوریتم Mobile First Index درست اعمال شده است؟

چگونه بفهمیم که نسخه موبایلی سایت به درستی به نمایش درمی آید؟

خوشبختانه گوگل ابزار لازم برای بررسی Mobile Friendly بودن سایت را به رایگان در دسترس کاربران قرار داده است تا بتوانند در همه صفحه نمایشی محتوای سایت را مشاهده کنند.

این امکان میسر شده است تا از طریق این آدرس (https://search.google.com/test/mobile-friendly) سایت در جهت سازگاری با موبایل مورد بررسی قرار بگیرد. روش کار بسیار ساده است. کافی است آدرس سایت مورد نظر خود را در کادر مربوطه وارد کنید، تا این ابزار بتوانند سایت را در نسخه موبایل به نمایش دربیاورد. این امکان وجود دارد تا در صورت سازگار نبودن با موبایل، برای رفع ایرادات از راهنمایی های گوگل استفاده کرد.

نکاتی که باید در مورد MFI بدانید

 • مانند بسیاری از عبارات دیگر مختصر شده، Mobile First Index نیز بیش تر از خودش در وب رایج شده است. در این بخش از مطلب به صورت کامل نکاتی را در مورد MFI برای شما شرح خواهیم داد که قطعا برای رعایت این الگوریتم برای شما مثمر ثمر خواهد بود:
 • در صورتی که تا به امروز تلاش خود را بر روی کامل تر کردن نسخه دسکتاپ سایت می کردید، باید بدانید که از این به بعد این کار نتیجه چندانی را در بر نخواهد داشت و باید به سمت نسخه گوشی های هوشمند تغییر رویه بدهید.
 • موضوعی که سایت های کند با طراحی قدیمی می توانند از آن استفاده کنند، این است که تا کنون کاربران موبایل را که بخش بزرگی از ترافیک به شمار می آیند را از دست می دهند. در نتیجه افت ترافیک را به دنبال خواهد داشت. به استفاده از طراحی ریسپانسیو و سازگار کردن بخش های مختلف سایت با معیار های موبایل فرندلی، می توان ترافیک بیش تری را جذب نمود. از این رو در نتایج برتر گوگل سایت دیده خواهد شد.
 • سایت هایی که سرعت شان بالا بوده و از ابتدا موبایل فرندلی بوده اند، رتبه بهتری را به دست خواهند آورد و افت رتبه نخواهند داشت. اما آن هایی که تا به امروز به روش هایی مانند خرید بک لینک و.. مبادرت ورزیده اند، تحت تاثیر الگوریتم Mobile First Index قرار خواهند گرفت و تغییراتی را مشاهده خواهند کرد.
 • نباید از لحاظ ساختار کد نویسی و نشانه گذاری و تگ ها بین دو نسخه موبایل و دسکتاپ تفاوتی به وجود آورد. در هر صورت نسخه موبایل مورد توجه الگوریتم Mobile First Index قرار گرفته است.
 • اگر چه اطلاعاتی که در پشت زبانه ها و منو های کشویی پنهان شده اند، از بین نخواهند رفت. اما زمانی که نشان داده نمی شوند، شانس این که توسط کاربران کلیک شوند، کم تر می باشد. در نتیجه رتبه چندانی نخواهند گرفت. گوگل محتوایی را به کاربر نشان خواهد داد که کاربر پس از ورود به آن صفحه خاص به سادگی به محتوای نمایش داده شده دسترسی داشته باشد. با این که گوگل عنوان کرده است که این فرآیند نباید بر روی جذب ترافیک تاثیر داشته باشد، اما بدون تردید سایت هایی که نسخه های موبایل و دسکتاپ سازگاری کامل ندارند، ضربه خواهند خورد.
 • لازم است بدانید که موبایل فرندلی بودن یک سایت با راهیابی به رتبه بندی ایندکس موبایل، کاملا متفاوت می باشد. چرا که سایت هایی که موبایل فرندلی نباشند، به فهرست شیوه جدید رتبه دهی اضافه می شوند. این دلیلی نیست که چون سایت به روش Mobile First Index رتبه دهی و نمایش داده می شود، به صورت کامل موبایل فرندلی باشد.
 • با این طرز تفکر که الگوریتم Mobile First Index با وب سایت هایی که رتبه پایینی دارند، کاری ندارد، به طور کامل اشتباه می باشد. در صورتی که صاحب سایت تلاش های خود را به منظور دست یافتن به رتبه بهتر، بهینه نکرده باشد، تا از این شاخص رتبه دهی در امان بماند، کاری بسیار اشتباه محسوب می شود. رشد فناوری بسیار سریع است و به کسی رحم نخواهد کرد. در نهایت ناسازگار ها باید دور انداخته شوند.
الگوریتم Mobile First Index
نکاتی که باید در مورد الگوریتم Mobile First Index بدانید
 • با این که گوگل هیچ زمان رسمی برای انتقال سایت ها به Mobile First Index اعلام نکرده است، اما هر لحظه این امکان وجود دارد که هر سایتی که در بستر گوگل فعالیت می کنند، به این فهرست افزوده شوند. به همین خاطر بهتر است تا دیر نشده است، تمامی اقدامات لازم به منظور ورود به این فهرست را، صاحبین سایت انجام دهند. هم چنین گوگل اعلام کرده است تمام دامنه هایی که از اول ژوئیه 2019 ثبت شوند، به صورت خودکار با الگوریتم Mobile First Index رتبه دهی خواهند شد.
 • امروزه بیش از 50 درصد وب سایت ها در گوگل با الگوریتم Mobile First Index رتبه بندی شده اند. چرا که نخستین بار در نوامبر 2016 فهرست بندی بر اساس نسخه موبایل آغاز به کار نمود. به طور تقریبی چند سالی طول خواهد کشید تا این الگوریتم به صورت رسمی تمامی وب سایت ها را دسته بندی کند. از طرفی نیز امکان دارد برخی وب سایت ها هرگز به این فهرست ورود پیدا نکنند. دلیل این عدم ورود پیدا کردن، آماده نبودن و سازگاری نداشتن دو نسخه موبایل و دسکتاپ می باشد.
 • ساده ترین راه به منظور جلوگیری از کاهش رتبه سایت از سرویس جدید دسته بندی محتوای گوگل، داشتن واکنش گرا می باشد. سایت هایی که به صورت واکنش گرا طراحی شده اند، در ساختار خود محتوا و کد های یکسانی دارند به همین خاطر با هر روشی که دسته بندی شوند، مشکلی برای رتبه سایت رخ نخواهد داد.
 • استفاده از آیکون ها در طراخی سایت باید کاملا هوشمندانه صورت پذیرد. چنان چه این آیکون ها توضیحاتی را به همراه نداشته باشند، توسط خزنده های Mobile First Index ایندکس نمی شوند.
 • گوگل یک ایندکس دارد و برای نسخه موبایل و نسخه دسکتاپ به روش های مختلف ایندکس انجام نمی دهد. تنها زمانی که می خواهد محتوای سایت شما را ارزیابی کند، نسخه موبایل را معیار سنجش قرار می دهد.
 • برای برخی از افراد این سوال پیش می آید که اگر یک وب سایت نسخه موبایلی نداشته باشد، چه اتفاقی رخ می دهد؟ پاسخ ساده است. سایت به همان ترتیب سابق ایندکس می شود. اما رمان رتبه گیری نمی تواند در جایگاه های نخست ظاهر گردد. این موضوع با سئوی سایت ارتباط مستقیم دارد.

نکاتی به منظور آماده سازی سایت برای الگوریتم Mobile First Index

ریسپانسیو بودن بهتر از دو نسخه مجزا داشتن است

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، سایت با طراحی ریسپانسیو، همان محتوای موجود در نسخه دسکتاپ را به طور کامل و بهینه شده در نسخه موبایل نمایش خواهد داد. از این رو اختلافی در محتوا یا کد نویسی وجود ندارد. اما وب سایت هایی که برای هر نسخه از صفحه نمایش ها کد نویسی جداگانه دارند، به احتمال زیاد پس از فهرست بندی بر اساس ایندکس موبایل، آسیب خواهند دید. از این رو بهتر است سایت به صورت واکنش گرا طراحی شود.

ساختار باید یکدست باشد

باید اطمینان خاطر کسب کنید که از نظر ساختار هر دو نسخه سایت یک محتوا را به نمایش در می آورند. متن، تصویر ها و دیگر محتوا ها باید به همان ترتیبی باشند که در نسخه دسکتاپ مشاهده می کنید. همین طور ساختار لینک ها و… باید به طور کامل با یکدیگر شبیه باشند.

نشانه گذاری اسکیما رعایت شود

از نشانه گذاری اسکیما برای ارائه توضیحاتی به موتور های جست و جو استفاده می گردد. در این صورت فرآیند فهم محتوای سایت برای ربات های جستجوگر ساده خواهد شد. باید کد های اسکیما (Schema) در هر دو نسخه وجود داشته و یکسان باشند.

متاتگ ها دیگر ابزاری به شمار می آیند که عمل درک سایت از سوی جستجوگر ها را آسان تر می کنند. این اطلاعات نیز باید در نسخه موبایل سایت قابل خواندن باشند.

الگوریتم Mobile First Index
نکاتی به منظور آماده سازی سایت برای اعمال الگوریتم Mobile First Index

سایت نباید محتوا پنهان داشته باشد

گوگل پیش تر به محتوای پنهان واکنشی نشان نمی داد و از آن به منظور رتبه دهی استفاده نمی کرد. اما با تغییراتی که Mobile First Index ایجاد کرده است، باید گفت که طراحان سایت به ناچار برخی از محتوا ها را باید در تب ها قرار دهند. چرا که در نسخه موبایلی تمامی محتوا جا نمی گیرد. از این رو گوگل این محتوا را نیز به حساب می آورد. اما به شرطی که دارای توضیحات کافی باشند. با این وجود بهتر است هیچ چیز مهمی را از دید کاربران مخفی نکنیم.

ساید بار و فوتر را خیلی جدی بگیرید

اگر توجه کرده باشید، در بسیاری از سایت ها با این که به صورت ریسپانسیو طراحی شده اند، باز هم همه آن چه که در ساید بار و فوتر هستند، به نمایش درنمی آیند. از این رو اگر محتوای ارزشمندی در سایت وجد داشته باشد، اگر در این دو بخش قرار گرفته باشند، در نسخه موبایل نشان داده نخواهند شد. بهتر است که محل قرار گیری آن ها تغییر کند.

از طراحی فلش دوری کنید.

با این که طراحی سایت به روش فلش خیلی زیبا به نظر می رسد و می توان خیلی گرافیکی کار نمود، اما فراموش نکنید که گوشی ها به طور کامل از فلش پشتیبانی نمی کنند. به همین خاطر این نوع طراحی به درد نسخه مویابل نمی خورد. از طرفی سایت هایی که با فلش طراحی شده اند، سنگین لود می شوند و این خودش امتیاز منفی به شمار خواهد آمد.

سایت را به روش Mobile First Design طراحی کنید

به صورت عمومی سایت های ریسپانسیو به این شکل طراحی می شوند که ابتدا سایت برای نسخه دسکتاپ طراحی می شود، سپس برای این که کدام بخش ها و چه محتوایی در موبایل و تبلت به نمایش دربیاید، تصمیم گیری می گردد. اما در طراحی Mobile First Design ابتدا سایت برای نسخه موبایل طراحی می شود و در نهایت بخش هایی به آن اضافه می شود تا در نسخه دسکتاپ به نمایش درآید.

اهمیت نقشه XML سایت را جدی بگیرید

نقشه سایت XML روشی محسوب می شود که مدیر یک وب سایت، می تواند موتور های جست و جو را از تمام صفحات و پیوند های وب سایت خود آگاه نماید. این نقشه به روز رسانی ها و تغییرات را به اطلاع موتور های جست و جو می رساند. به همین خاطر ترتیب به فرآیند ایندکس شدن سرعت بخشیده شده و به نحو مطلوب تری انجام خواهد شد. این موضوع می تواند به محبوبیت وب سایت برای ربات های جستجوگر بی افزاید.

محتوای کاربر پسند تولید کنید

حال که قرار است سایت را برای کاربران موبایل و گوشی های هوشمند بهینه سازی کنیم، بد نیست در فرآیند تولید محتوا، تجدید نظری داشته باشیم. اگر تا امروز فیلم ها و تصاویر و یا برخی از بخش های صفحات برای کاربران موبایل به نمایش درنمی آمد، باید از در تلاش باشیم تا استراتژی خود را تغییر دهیم و این بخش ها را برای کاربران موبایل بهینه سازی کنیم.

این تصور که چون گوشی ها کوچک هستند پس کاربران موبایل از خواندن مقالات طولانی خسته می شوند، واقعا اشتباه است. باید در زمان تولید محتوا، کیفیت اولویت اول قرار داده شود و از تصاویر جذاب و متناسب با محتوا استفاده گردد. در این صورت کاربران علاوه بر این که جذب محتوا می شوند، از آن نیز خسته نخواهند شد. متن پیوند ها باید به گونه ای هایلایت شوند که کاربران موبایل بتوانند آن ها را به درستی تشخیص داده و بر روی آن کلیک کنند.

عنوان مقالات و متادیسکرپشن باید در هر دو نسخه موبایل و دسکتاپ یکسان باشد و به طور کامل خوانا! دو عاملی که کاربر مجاب می شود تا روی سایت کلیک کند!

برای تصاویری که در مقالات به اشتراک گذاشته می شوند، باید ALT تعریف شود. در این صورت موتور های جست و جو می توانند متوجه شوند که چه چیزی را باید به کاربران موبایل نمایش دهند.

از روش آکاردئون محتوا یا محتوای قابل گسترش استفاده کنید

محتوایی که قابل گسترش می باشد و به سبک آکاردئون و یا کشویی طراحی شده است، روش خوبی برای نمایش اطلاعات زیاد در یک صفحه کوچک به شمار می آید. به این صورت که در ابتدا یک عنوان در هر باکس دیده می شود، سپس کاربر با کلیک بر روی آن، می تواند بدون انتقال به صفحه دیگری تمام محتوا را مطالعه کند. یعنی منو باز و بسته می شود. این روش برای نمایش محتوای بیش تری به کاربران گوشی های هوشمند در یک صفحه کاربردی می باشد. در نتیجه کاربران بدون این که اسکرول طولانی انجام دهند، به محتوای بیش تر دست پیدا خواهند کرد.

سرعت سایت را افزایش دهید

افزایش سرعت بارگزاری سایت موضوعی است که کارشناسان سئو بسیار زیاد بر روی آن تاکید دارند. چرا که کاربران کم حوصله هستند و چند ثانیه بیش تر صبر نمی کنند تا محتوا بارگزاری شود. به همین خاطر چه موبایل ایندکس اول باشد و چه دسکتاپ، هم چنان باید در تلاش باشید تا سرعت سایت افزایش پیدا کند. برای این امر راهکار های بسیار زیادی وجود دارد. از مهم ترین آن ها می توانیم به انتخاب هاست پر قدرت و سریع، بهینه سازی تصاویر و ویدئو ها و طراحی سبک سایت اشاره کنیم.

صفحات پر شتاب موبایل (AMP) ایجاد کنید

اگر می خواهید با موجی که توسط الگوریتم Mobile First Index بر پا شده است، همراه شوید، بد نیست از فناوری AMP استفاده نماید. با استفاده از پلاگین AMP کاربران وردپرس می توانند صفحات ساده و سریعی برای نمایش در تلفن های همراه بسازند. کافی است افزونه را نصب کنید و دستور العمل را دنبال نمایید.

الگوریتم Mobile First Index
معرفی روش هایی برای آماده سازی سایت جهت اعمال الگوریتم Mobile First Index

موبایل فرندلی بودن را فراموش نکنید

در نهایت باید گفت که تمامی اقداماتی که برای موبایل فرندلی بودن یک سایت صورت می پذیرد، در این رتبه بندی دخیل خواهند بود.

بررسی الگوریتم Mobile First Index

اگر با مطالعه این مطلب، ترس از دست دادن رتبه گوگل را پیدا کرده اید، بهتر است پیش از این که دیر شود برای انجام اقدامات لازم دست به کار شوید. همان طور که پیش تر گفته شد بهتر است بعد از این، بیش از پیش به کاربران موبایلی اهمیت دهید. الگوریتم Mobile First Index قرار نیست که رتبه سایت را به طور کلی از بین ببرد و یا دچار تغییر کند. تنها نحوه نمایش در صفحه نتایج تغییر خواهد کرد.

در صورتی که سایت شما موبایل فرندلی باشد، هیچ مشکلی نخواهید داشت! سایت هایی که نسخه موبایل ندارند هم چنان می توانند رقابت کنند. اما با افزایش استفاده کاربران از گوشی های هوشمند، بهتر است برای موبایل فرندلی کردن سایت خود اقدام کنید. در صورتی که در این زمینه نیاز به مشاوره دارید، می توانید با مجموعه هیراوب مستر در تماس باشید.

نویسنده:

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بذارید:

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed